Birinci Bâb: Bir Varmış, Bir Yokmuş

Birinci Bâb: Bir Varmış, Bir Yokmuş

Soyunduk sabahın yalnızlığına; çünkü sabah, en el değilmemiş vaktidir vakitlerin. Ve koşuşturduk yetişmek için; neye, kime bilinmez. Söylenmesi gerekiyorsa bazı şeylerin, susmak ne haddimize!

Eğer bağırabiliyorsak “Ey!” diye dizelerde, bilin ki öğrenmişizdir “Ey!” diyebilmenin haklı gururunu. Bir masal anlatmanın tam vaktidir şimdi: Bir masal, kuytular barından içerisinde...

Gerçekten görüldü ise on bir yıldız, güneş ve ay; geç kalmayacaktır beklenen ihaneti; aynı yerden bitip, birlikte  toprağı çatlatan tohumların. Çünkü, henüz hazır değildir tohumlar; arşa yükselip secde ederek, bir yıldıza dönüşmeye...

Yine de vazgeçmez insan, uğraşır durur tohumları yükseltebilmek için göğe doğru. Öylesine sakınır kendini, dünyanın esen tüm rüzgarlarından. Kavgasının ne olduğunu asla unutmadan, savaşmaya devam eder – edecektir de – Hasret, vuslata eş değer midir? Hasret, vuslattan daha güçlüdür, bilinsin. “Yine de sormak lazım, kavuşmak denir mi hep bir arada bulunmaya?” Muhakkak cevabımızın ne olduğu bellidir.

Çünkü iman etmişizdir yıldızlara. Vakti aşmış, maddeyi aşmışızdır çoktan. Gözlerimizi kapattığımız her an yükselivermişizdir, göğe: Râ!

Yanımıza almışızdır derdimizi, bakma sen bizi tek gördüğüne... Bizde tek gördüğün herşey, çift yazılmıştır kaderimize, biline. Öyle sarıp sarmalamışızdır ki derdimizi, kim baksa tek görecektir elbet: Lâm!

Hikayenin başında bir nokta, bir virgül. Eğer dimdik savaşabiliyorsak kavgamız için, tez kızaran bir gül değilizdir. İtiraz hakkı elimizde; tez kızaran gül, tez solar. Biz uzun zaman yaşayacağız: Biz Elif, Elif...

Şimdi tersten topla büyün vakitleri: Elif, Lâm, Râ... Tüm bunların bir anlamı olmalı.

Bekledik, beklenmeyecek olanı. Ne o geleceğini söyledi oysa, ne biz anlattık içinde bulunduğumuz vaziyetin kuvvetini. Yine de tekrarlar şair: “ Desem ki kapı açıldı, yalan olur ama kilidin kalktığı belli.”

Maddeyi yok edince sevginin de yok olacağına inananlar, Yakub’un sevgisini anımsasınlar birkez daha. Yüreğimize kuvvet, biz fırsat bulduğumuz her an, hatırlatmaya devam edeceğiz. (En güzel hikayeleri...)

Öze dönmek için; birçok sayfasını atlayarak bitirdiğimiz kitabın, başından başlayacağız. Neyi kaybettiğimizin bilinci içerisinde: Birinci Bâb, hatırlamamız gereken bir masalın merhabasıdır.

İlk merhabanın üzerinizde yaratacağı yükümlülükten cesaret bularak soruyorum: Sizin masalınız, sizin ile başlamayacaksa, ne ile başlayacak söyleyin:

Bir varmış, bir yokmuş...

Paylaşınız:

Zeynep Betül Demirses

Zeynep Betül Demirses

Bolu’da doğdu, Ankara’da yaşıyor. Halen Uluslararası İlişkiler bölümünde öğrenci. Yüreği gökle barışkın yaşamaya alışmasına rağmen, henüz kendisi dünyaya alışamamıştır.

Diğer Yazıları

YORUMLAR

  1. Volkan Gemili
    13 Ağustos 2018 Pazartesi

    Değerli kardeşim. Yazın bana Nurdan Gürbilek ve Nazan Bekiroğlunun denemelerini anımsattı. Özellikle ses ve ritim açısından. Artık metnin genel anlamı ile metnin ses ve ritim ile oluşan anlam uyumuna da bakıyorum. -Bence bu konuda öykücümğz Fatih Çodurun eserleri incelenmeli. Adam ayrıca şair de olduğu, yani şiir de yazdığı, için metnin sesiyle anlamı arasında çok sıkı bir bağıntı kurabiliyor hikayelerinde. Metin melankolik bir havayı veriyorsa kelimelerin anlamsal ve sessel değerleri de öyle bir hava estiriyor. (Koli hikâyesine bu açıdan bir göz atılabilir) Kulak tabii. Aynı durumu Sait Faik ile Mustafa Kutluda da bulabilirsin.- Bu yazınızın sesi başarılı, ancak nazcizane fikrim anlam dağınık. Anlama gidiş yolun başarılı, ancak metnin anlamı sis etkisi altında kaybolmuş. -Bilmiyorum belki de ben anlamadım.- Ayrıca şu elif Lam ra olayı çok başarılı. Ebced hesabıyla bir metnin bir alakası var mı bilmiyorum ama ebced hesabına göre tersten de düzden de 231 yapıyor. Herhangi bir alaka var mı bilmiyorum. Zaten sen de tüm bunların bir anlamı olmalı diyorsun. Aşırı bir yorum olabilir ama ben şöyle yorumladım: belki de bu 231 sayfa senin masal kitabının sayfa sayısıdır. O zaman bir masala göre oldukça kalın ve uzun bir kitabın var. Umarım bu 231 sayfa -senin de dediğin gibi- seninle başlar ve seninle biter. Güzel yazı. Ellerine sağlık. Başarılar dilerim... Selamlar...

YORUM YAZIN