"Okurlarımız Bizi Yüreklendiriyor"

"Okurlarımız Bizi Yüreklendiriyor"

31.08.2020

Çolpan Kitap’ın Genel Yayın Yönetmeni Halis Gökgöz:

“Okurlarımız Bizi Yüreklendiriyor”

 

Üç yıl gibi kısa sayılabilecek bir süre önce yazın dünyamıza yeni bir yayınevi girdi. Düşünce dünyamıza katkıda bulunacak ve edebiyatımızı zenginleştirecek kitapları yayımlamayı ilke olarak benimseyen

Çolpan Kitap’ın Genel Yayın Yönetmeni Halis Gökgöz, Okumak Ayrıcalıktır’ın sorularını yanıtladı:

 

-Kaliteli yayınları ile göze çarpan Çolpan Kitap’ın kuruluş öyküsü nedir?

Çolpan Kitap, Nüans Kitapçılık’ın kültür kitapları markası olarak 2017 Mayıs’ında yayın dünyasına girdi. Yaklaşık 30 senedir yabancı dil eğitim ve öğretim materyalleri alanında yayınevi ve dağıtımcı olarak hizmet veren Nüans Kitapçılık’ın deneyimi ve birikimi Çolpan Kitap’ın oluşumunu hazırladı. Yayınevi, Nüans Kitapçılık’ın gelişimi sürecinde, kültür kitapları yayımlama düşüncesini bir ideal olarak gözetip canlı tuttu. Buna yönelik yetkin kişiler bir araya geldi. Bu düşünce, 2017’nin Mayıs ayında Çolpan Kitap marka adıyla somutlaştı.

 

-Çolpan Kitap’ın hedefleri, yayın dünyamıza getirmek istediği yenilikler nelerdir?

Çolpan Kitap düşünce dünyamıza katkıda bulunacak ve edebiyatımızı zenginleştirecek kitapları yayımlamayı ilke olarak benimsemiştir. Politik ve ideolojik bağlanmaların üstünde ve ötesinde bir tutumla, nitelikli kitapların hangi çevreden gelirse gelsin değerlendirilmesi gerekliliğine inanmaktayız. Yeni kitaplarla birlikte, kültür dünyamızda bir değere karşılık gelen veya değer düşüncesinin canlı tutulmasını sağlayan ve baskısı bulunmayan kitapların yayımlanmasını da önemli bulmaktayız. Türk Edebiyatına yeni yazarlar kazandırmaktan kıvanç duyduğumuz gibi, birçok iyi kalemin entelektüel birikime sunduğu katkıda da kendine has bir aracı olmaya devam etmeyi hedeflemekteyiz.

 

“Kültürün her disiplininde kitaplar yayımlamayı hedefliyoruz”

 

-Çolpan Kitap’ı kuruluşundan bugüne kadar değerlendirdiğinizde, nasıl bir tablo görüyorsunuz?

Çolpan Kitap, şu ana kadar kırk üç kitap yayımladı. Kültür bilimlerinin her bir disiplininde kitaplar yayımlamayı hedefleyen Çolpan Kitap, edebiyat alanında hem kurgusal hem de düşünsel kitaplar yayımladı. Öykü, roman, deneme, araştırma, inceleme, eleştiri, söyleşi, türlerindeki bu kitaplarla Türk edebiyatı merkezli bir yayın gerçekleştirdi. Öykü türünde yayımladığı kitaplarla, edebiyat dünyasına yeni isimlerin girmesini sağladı; romanda hem yeni isimlere alan açtı hem de unutulan metinleri güncelledi. Deneme, araştırma, inceleme, eleştiri ve söyleşi türlerindeki kitaplarla farklı yaklaşımları öne çıkardı. Yayın programını çeviri metinlerle genişletmeyi planlayan Çolpan Kitap, yayımladıklarını da gözeterek zevkli, temiz ve referans değeri yüksek kitaplarla ilerlemeyi hedefliyor.


-Çolpan nasıl bir okur profiline hitap ediyor? Okurlarınızla şimdiye kadarki ilişkileriniz nasıl seyretti?

Popülerin cazibesine kapılmamakla birlikte gerçeklikten de uzak olmayan, geçmiş, hâl ve gelecekle sağlam bir ilişki kurmayı amaçlayan bir okur kitlesine ulaşmak amacındayız. Bununla birlikte çok çeşitli okur kitlelerinin ilgisini çekebilecek metinler yayınladığımız kanaatindeyiz. Tutturmak istediğimiz nitelik olgusunu algılayan bir okur kitlesine sahip olduğumuz söylenebilir. Okurlarımız yorum ve eleştirileri ile takip ettiğimiz yolda bizi yüreklendirmekte ve yönlendirmektedir.

 

Salgınla yavaşlayan yayın süreçleri eski hızına dönüyor

 

-Kültür yayıncılığı zor bir alan. Popülerin büyüsüne aldanmadan, ‘çoksatar’ illüzyonuna düşmeden yayın faaliyetlerini devam ettirme noktasında ne gibi zorluklar yaşadınız? Bunları aşmaya yönelik neler yaptınız?

Başta da ifade ettiğim gibi, politik ve ideolojik bağlanmaların üstünde ve ötesinde bir tutumla, gerek edebiyat gerekse diğer alanlardaki nitelikli kitapların her birinin bir değer olduğu inancımızın okurlarımızdan da karşılık bulması, bu “malum zorluklar”la baş etmekte en büyük desteğimiz oldu. Gerek muhteva, gerekse fizikî sunumla belirli bir seviyenin altına düşmemek ve mümkün olan en ekonomik fiyatla okuyucuya ulaşabilmek bu konudaki en önemli tedbirimizdir.

 

-Pandemi süreci tüm dünyayı etkisine aldı. Genel olarak kültür yayıncılığı, özelde Çolpan Kitap pandemi sürecini nasıl karşıladı, bu süreçte neler yaşandı?

Biz bu süreçte sosyal mesafenin gereklerine uygun faaliyetler de geliştirdik. Örneğin, yapılması planlanan söyleşi etkinliklerimizi internet canlı yayınları olarak okurumuza ulaştırdık. Salgın başlangıcında yavaşlayan yayın süreçleri eski hızına dönmüş gibi görünüyor. Hayatın her alanında derin etkisini gösteren ve hâlâ devam eden salgın süreci her alanda olduğu gibi yayın alanında da etkilerini gösteriyor.  Maliyetlerin yükselmesi bu etkilerin en başında geliyor. Sanal ortamlardaki kitap satışlarının artması ise bir başka etki.

 

-En yenilerde neler var?

Öyküde yine bir ilk kitapla okurlarımızın karşısına çıktık. Okurlara dergilerden de tanıdık gelebilecek bir isim olan Evren Uzar’ın öyküleri, “Sesin Sahibi” adıyla kitaplaştı. Özgün ve ‘kendi sesinin sahibi’ bir kalem olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yine Şaban Özdemir’in yayına hazırladığı Nusret Safa Coşkun’un “Unutulmuş Gazeteciler, Unutulmaz Hatıralar” başlıklı röportajları raflarda. Döneminin önemli gazetecileri ve yazarlarının, Coşkun’un akıcı üslubu ile daha da ilgi çekici hal alan sıradışı matbuat anıları gün yüzüne çıktı.

Diğer Yazıları

YORUM YAZIN

Yenile